Прес-центр ВНТУ 13.01.2012, 16:31

Politechnika Świętokrzyska в Кельцах нашу третьокурсницю Анастасію Кушнір здивувала автономністю студентського самоврядування і дала потужний стимул для саморозвитку


Настя навчається в Інституті екології і екологічної кібернетики (група 1ЕКО-09). До того ж вона є головою Студентської ради свого ІнЕЕК і очолює інформаційно-аналітичний департамент університетської Студради. У цьому польському виші перебувала тиждень за програмою для активістів студентського самоврядування. Українська делегація — це семеро студентів з технічних університетів: Сум, Харкова, Івано-Франківська, Луцька і Вінниці.

— Мета поїздки — обмін досвідом. Свенктокшиська політехніка є ровесником нашого ВНТУ: має півстоліття. Але самоврядування у Політехніці Свентокшиські має значно довшу історію, аніж наше, а тому багатший і різноманітніший досвід. Тамтешні студенти охоче розповідали про свої проекти, але застосувати їхні напрацювання у нас в Україні не дуже просто. Абсолютно різні ситуації маємо. Насамперед Келецький технічний університет, як й інші польські виші, має широку автономію. І самостійність їхнього студентського самоврядування, повноваження його і права з цього починаються. Культмасова робота у них далеко не на першому місці. Переймаються передовсім захистом прав студентів.

Поняття «стипендія» у Політехніці Свентокшиські немає.

— Усі студенти-поляки вчаться на державній формі навчання (контрактної для них не передбачено). І претендують на щомісячні матеріальні заохочення — щось на зразок нашої матеріальної допомоги. Ці матеріальні заохочення надають тим, хто гарно навчається, або має якісь проблеми. І розподілом цієї матеріальної допомоги займається тільки студрада факультету! Потім ректора ознайомлюють зі своїм рішенням, себто, ставлять до відома, аби затвердив їхній вибір. Запитувала у президента самоврядування Свентокшиської політехніки, чи їх хтось перевіряє. Ні! Отакий рівень довіри.

Розмір матеріальної допомоги 300 злотих, що еквівалентно 750-ти гривням. Але Настя каже, що за купівельною спроможністю це те ж саме, що для нас 300 гривень, адже у Польщі ціни у два з половиною рази вищі, ніж в Україні.

— Враження Politechnika Świętokrzyska справляє дуже гарне і вражає своїм розмахом. Зараз університет інтенсивно розбудовується і реконструюється. Нам показували проект нової споруди. Це щось грандіозне! Там навіть на даху передбачено відкритий газон, де проводитимуть різноманітні зустрічі і зібрання.

В університеті навчається 10000 студентів.

— Отож, вочевидь, бути інженером у Польщі є престижним. Хоча Кельце невелике місто — 200 тисяч населення, а має два державних виша.

Інженерна освіта, яку дає Politechnika Świętokrzyska, відповідає стандартам Європейської федерації національних інженерних асоціацій FEANI. Саме у цьому виші єдиний в Польщі Центр лазерних технологій та металів. А університетське містечко поблизу центру міста і має 22 гектари.

— Ми спілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків. Він запрошував до Свенктокшиської політехніки на навчання. До речі, запевняв, що польські студенти не дуже прагнуть вчитись за межами своєї країни. — Посміхається Настя. — А на дискотеці зустріла двох українських студенток, які навчаються у Politechnika Świętokrzyska. З поляками спершу спілкувались англійською, але згодом уже добре розуміла польську, якщо говорили чітко і не дуже швидко. Так само поляки розуміли українську. Тому вирішила вчити польську, тим паче, що для українців то зовсім нескладно.

Поляки мають репутацію некомунікабельних, замкнутих.

— У мене враження цілком протилежне. Їхала прямим автобусом з Вінниці до Варшави, де на вокзалі мали мене зустріти. Але мій телефон розрядився, дати про себе знати ніяк. Просто підійшла до першої-ліпшої дівчини, попросила допомоги. А у неї теж телефон розряджений! Вона миттю знайшла свою подружку, і я скористалась її телефоном.

Настя підсумовує:

— Найголовніший висновок — світ дуже цікавий і різноманітний, хочеться його побачити, зрозуміти. Мрію поїхати в інші країни Європи, адже це вперше була за кордоном. Повернулась із Польщі з величезним бажанням чогось досягнути, щось змінити в Україні.