Прес-центр ВНТУ 03.02.2012, 12:59

Зі Страсбурга (Франція), де брала участь в освітньому семінарі для молодих парламентаріїв та молодіжних лідерів країн СНД, щойно повернулась четвертокурсниця Інституту РТЗП нашого університету Дарія Тихонова. Дівчина побувала там як заступник голови студентського парламенту Вінниччини.

 

З 23 по 27 січня в період проведення січневої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (Страсбург, Франція) відбувався освітній семінар для молодих парламентаріїв та молодіжних лідерів країн СНД, який приурочено до 20-річчя Співдружності Незалежних Держав, Міжпарламентської асамблеї СНД і 40-річчя молодіжного сектора Ради Європи.
Основною метою семінару є знайомство молодіжних лідерів держав-учасниць СНД зі структурою та принципами Ради Європи, підвищення їх знань і компетенції в реалізації молодіжної політики на національному рівні на основі досвіду та ресурсів Ради Європи у сфері роботи з молоддю.
У семінарі брали участь представники молодіжних парламентів, урядів та молодіжних громадських об'єднань з держав-учасниць СНД, молоді політики, депутати, представники національних органів по роботі з молоддю, молоді підприємці, журналісти. Загалом взяло участь 30 осіб.
Програма була дуже насиченою: знайомство зі структурою і діяльністю Ради Європи, основами молодіжної політики Ради Європи та Європейського Союзу, роботою Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), участь в якості спостерігачів у засіданнях ПАРЄ, зустрічі з керівництвом ПАРЄ та представниками національних делегацій держав-учасниць СНД, які є членами Ради Європи, керівництвом молодіжного сектора Ради Європи, Європейського молодіжного Фонду, лідерами французьких молодіжних і студентських організацій, а також освітні семінари, тренінги та майстер-класи.
Також для учасників зорганізували ряд візитів: у ПАРЄ, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), будівлю Європарламенту, зал засідань Комітету Міністрів Ради Європи.
Календар семінару
23.01.2012
Перший день семінару розпочався з презентації семінару та ознайомленням з Європейським молодіжним центром в Страсбурзі, на базі якого проходило навчання. Про центр учасникам розповіла його директор Тіна Мулкахі, про історію створення, ідеї будинку, його простору — для навчання та неформальної освіти, проведення тренінгів, організації заходів.
Девізом офіційного відкриття семінару стали такі слова: «Ми повинні використовувати цю можливість для свого майбутнього і для майбутнього своєї країни. У людства, у Європи багато проблем і нам всім разом потрібно їх вирішувати. Ми всі є часткою європейського співтовариства. І ми впевнені, що мине час, і ви будете представляти в ПАРЄ свої національні парламенти».
Після відкриття семінар продовжився вже в будівлі Палацу Ради Європи. Нам пощастило відвідати засідання парламентської асамблеї Ради Європи.
Варто зазначити, що ми потрапили на офіційне відкриття і на вибори президента ПАРЄ Жан-Клода Міньона, вислухали його вітальну промову і подивилися, як працює європейська демократія в дії.
У Палаці Ради Європи ми продовжили роботу своєї групи, висловивши очікування і побоювання, поставивши перед собою цілі і завдання на найближчі 5 днів, оголосивши про ті результати, які прагнемо досягти.
Ми повернулися в зал засідань ПАРЄ, щоб послухати виступ генерального секретаря ПАРЄ. Після чого ми зустрілися з Олоф Олафстдотір, керівником Директорату з демократичного громадянства та участі, і Ульріхом Бунісом, начальником відділу молодіжного департаменту Директорату.
Далі ми обговорили молодіжну політику Ради Європи, структуру Директорату, програми, можливості подальшого співробітництва.
Підбиваючи підсумки першого дня, всі учасники відзначили високий рівень зустрічей, щільний графік. Початок семінару дійсно вийшов дуже насиченим. На цьому офіційна частина закінчилася. Потому відбулася міжкультурна вечірка, де представники кожної з країн робили свою презентацію. Україна звернула на себе увагу дуже смачним короваєм Тож, хочу подякувати Сергію Татусяку, голові Вінницької обласної ради, та Наталії Гетце, депутату Вінницької обласної Ради за підтримку у наданні інформаційних матеріалів про область, сувеніри та такий чудовий коровай. Україна зачарувала присутніх самобутньою культурою і багатими традиціями.

24.01.2012
Другий день повністю стосувався проблем молодіжної політики на просторі СНД і Ради Європи.
Основна тема ранкової робочої сесії — обговорення стратегії міжнародного молодіжного співробітництва СНД і модельного закону «Про державну молодіжну політику» для держав-учасниць СНД.
Друга частина тренінгів — Молодіжна політика Ради Європи та Порядок-2020. Порядок-2020 визначає основні напрями і підходи до європейської молодіжної роботи, визначає критерії молодіжної роботи. Ми обговорили індикатори національної молодіжної політики: неформальна освіта, молодіжна тренінгова політика, нормативно-правова база стосовно молоді, бюджет для молоді, інформаційна політика щодо молоді, багаторівнева політика, участь, співробітництво між міністерствами, дослідження проблем молоді, інновації, молодіжні консультативні органи.
Важливим блоком роботи стали презентації молодіжної політики кожної країни. Кожна делегація представила систему роботи з молоддю у своїй державі, чинних законах (або їх відсутність), молодіжних організаціях та установах, що працюють з молоддю. Особливим питанням була наявність молодіжних парламентських структур в країні, яким чином вони працюють, на основі яких документів і чим саме займаються.
Завершальним блоком став початок роботи в двох робочих групах з розробки ідеї молодіжного руху СНД та молодіжної міжпарламентської Асамблеї.

25.01.2012
У третій день семінару ми прояснили для себе різницю між Радою Європи та Європейським союзом. Ознайомилися з структурою, принципами та функціями Європейського парламенту та Парламентської Асамблеї Ради Європи. Згодом відвідали Європейський Палац і Європарламент.
Була екскурсія, присвячена Європейському суду з прав людини як цивілізованого інструменту в руках Ради Європи, покликаного компенсувати порушення прав і основних свобод людини. Ознайомилися з конвенцією з прав людини і я дізналася, що Україна посідає 4 місце за кількістю скарг до ЄСПЛ.
Саме цікаве попереду — і ми в ПАРЄ присутні на виступах: президента Фінляндії Тар'ї Галонен та прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Камерона.

26.01.2012
Четвертий день порадував продуктивною роботою в робочих групах, головними завданнями стали розробка учасниками спільних підходів у реалізації молодіжної політики в Співдружності з урахуванням ресурсів і досвіду Ради Європи у молодіжній політиці; обговорення ініціатив створення Молодіжної міжпарламентської асамблеї СНД (ММПА СНД), доопрацювання положення про ММПА СНД; обговорення перспектив створення міжнародного молодіжного руху СНД, розробка нормативно-правової бази цього руху.
Особливо хочу відзначити особисту зустріч учасників семінару з новообраним президентом ПАРЄ Жан-Клодом Міньйоном. Ми запитували та висловити пропозиції щодо молодіжного парламентаризму.

27.01.2012
П'ятий і завершальний день розпочався з презентацій плану дій з розвитку парламентаризму та молодіжного руху СНД.
Маючи можливість вільного входу в ПАРЄ, два представники України — я, Дарія Тихонова, та Юрій Москаленко, мали можливість поспілкуватися з делегацією України, а саме з Андрієм Корнійчуком, секретарем постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, керівником Управління забезпечення міжпарламентських зв'язків, та Ольгою Герасим'юк, заступником Голови Постійної делегації, Головою підкомітету з питань співробітництва з НАТО та АЗЄС Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції.
Кожен учасник освітнього семінару для молодих парламентаріїв та молодіжних лідерів країн СНД отримав офіційний сертифікат.

Хочу висловити подяку за сприяння у організації цієї поїздки громадському діячу Олександру Капітану.

Дарія ТИХОНОВА,
студентка Інституту РТЗП,
заступник голови Студентського парламенту Вінниччини