Прес-центр ВНТУ 07.06.2012, 14:18

 

Компанія Kоеnig Engineering (Німеччина) активно впроваджує наукові розробки доктора технічних наук, професора Олександра Осадчука. А з кафедрою радіотехніки нашого ВНТУ, яку він очолює, налагодила жваве співробітництво кафедра нанотехнологій і електроніки Technische Universitaet Hamburg-Harburg

 

 

Олександр Володимирович нещодавно повернувся із Нижньої Саксонії. Тамтешня фірма Kоеnig Engineering замовила йому розробку специфічного приладу — систему контролю для трансформаторів, які обслуговують лінії 750 kV. Це багатоканальний сенсорний пристрій для маслонаповнених енергетичних установок.

 

Трансформатор заввишки у двоповерховий будинок і дуже дорогий. Якщо вийде з ладу — шоста частина Німеччини залишиться без електроенергії. Його наповнює понад 2 тони трансформаторного масла, з якого при перенавантаженні виділяються різноманітні гази — водень, СО2, горючі гази: метан, ацетилен, ізобутан. Отож, щоб контролювати роботу трансформатора, треба вимірювати концентрацію газів, температуру, тиск і вологість масла. Адже діелектричні сталі під впливом цих факторів змінюють свої властивості, що може спричинити вибух — техногенну катастрофу і чималенькі збитки.

 

Виконувати таке замовлення — величезна відповідальність. А отримати таке замовлення — безапеляційний факт європейського визнання й інтелектуального рівня, й актуальності наукових розробок наших учених.

 

— У Гамбурзькому технічному університеті на кафедрі нанотехнологій і електроніки розробляють для таких приладів мембрани, через які гази із масла поступають у вимірювальну камеру. З професором Мюллером, який є завідувачем цієї кафедри, обговорювали усі технічні проблеми, які нині виникли, і апробували експериментальний макет приладу. — Розповідає професор Осадчук.

 

Олександр Володимирович пристойно володіє англійською і німецькою. Опублікував понад 450 наукових праць, значна частина їх за кордоном. Має півтори сотні патентів України і Російської Федерації. Бере участь у виставках винаходів. І перемагає.

 

VІІ Міжнародний салон винаходів і нових технологій «Новий час», який проходив під егідою Міжнародної асоціації винахідницьких організацій (IFIA) — єдиним від України асоційованим членом якої є наш Вінницький національний технічний університет — свій Гран-Прі віддав винахідникам з нашого університету. Докторам технічних наук, професорам Володимиру Осадчуку та Олександру Осадчуку, студентам Ользі Стовбчатій та Руслану Насадюку за мікроелектронний витратомір газу та вимірювач магнітної індукції, які підтримані патентами України.

 

Золоту медаль «Nikola Tesla» міжнародної виставки винаходів «Genius», що відбулась у Бєлграді, також віддали професорам Осадчукам — батькові й сину. За захищений десятьма патентами комплекс винаходів «Мікроелектронні частотні перетворювачі фізичних величин.

 

А Міністерство освіти і науки Російської Федерації знову ж таки — золотою медаллю нагородило професорів Осадчуків, відзначивши їхні винаходи у галузі нанотехнологій. І визнавши, що українське винахідництво має досить високий рівень і з багатьох напрямків є одним з найкращих у світі.

 

Тож, фірма Kоеnig Engineering теж це визнавши, звернулась до професорів Осадчуків зі своєю проблемою. Рішення вінницьких учених їм підійшло.

 

Олександр Володимирович випускник нашого університету за спеціальністю «мікроелектроніка та напівпровідникові прилади». У ВНТУ навчався і в аспірантурі, і в докторантурі. Доктором наук став у 2002-му. У 33 роки.

 

Докторську дисертацію захистив за напрямком «радіовимірювальні прилади». Він розробив елементи теорії побудови радіовимірювальних мікроелектронних перетворювачів. Чим довів можливість створення нового класу радіовимірювальних перетворювачів зі значним покращенням метрологічних і економічних показників. Створив новий клас радіовимірювальних мікроелектронних перетворювачів температури, тиску, оптичного випромінювання, магнітного поля, вологості, газу, які працюють у широкому діапазоні частот від 1 кГц до 10 ГГц.

 

Власне наукою під впливом батька зацікавився ще в школі. Тепер уже і його син Ярослав — другокурсник ВНТУ теж уже бере участь у наукових дослідженнях. Навчається за спеціальністю Радіотехніка.

 

— Ця спеціальність, як і решта спеціальностей, за якими готують у нашому Інституті РТЗП, досить перспективна, — говорить Олександр Володимирович. — Хоча заводи нашого профілю у Вінниці не працюють, але влаштуватись на добре оплачувану роботу нашим випускникам не проблема — обслуговування радіотехнічних пристроїв: телевізори, радіоприймачі, музичні центри, апаратура сотового зв'язку є актуальним. Якщо у Вінниці запрацює авіаційний завод, то наша спеціальність буде дуже і дуже затребувана. Відповідно і спеціальності Мікро- та наноелектронні прилади і пристрої, Електронні прилади та системи теж, адже в літакобудуванні скрізь використовується сучасна електроніка. Зросте потреба і в нових наукових розробках. А в Європі дійсно це один із найпередовіших напрямків науки. За кордоном багато ваших випускників успішно працюють. Сергій Одобецький зараз в Канаді керівник фірми, Павло Молчанов у NASA (США). Маємо величезний список видатних випускників нашої кафедри.

 

Поїздка до Гамбурга стала новим високим стартом для майбутньої співпраці і поглиблення співробітництва між нашим ВНТУ і тамтешнім технічним університетом. Якщо Technische Universitaet Hamburg-Harburg і фірма Kоеnig Engineering отримають гранти Сьомої рамкової програми ЄС з підтримки дослідницької діяльності, науковий українсько-німецький тандем стане ще успішнішим і результативнішим.