Прес-центр ВНТУ 01.03.2013, 16:19

 

У нашому виші відбувся Міжнародний круглий стіл «Єврорегіон як позитивний інструмент реалізації політики транскордонного співробітництва». На сайті ВНТУ проходила он-лайн трансляція форуму

 

 

 

До ВНТУ прибули делегації із країн Російської Федерації, Молдови, Румунії, Чехії, Угорщини, Бельгії. Окрім іноземних гостей участь у круглому столі взяли представники Адміністрації Президента України, керівники низки міністерств України та Республіки Молдова, народні депутати України, представники дипломатичного корпусу, представники міжнародних фондів та громадських організацій, керівники європейських структур, а також Єврорегіонів та інших транскордонних об'єднань.

 

Захід приурочили до першої річниці заснування Єврорегіону «Дністер». Його зорганізовано Вінницькою обласною Радою, обласною державною адміністрацією, Єврорегіоном «Дністер» та нашим Вінницьким національним технічним університетом.

 

— Мета нашого круглого столу – обговорити поточну діяльність та перспективи розвитку Єврорегіону, а також інших транкордонних об’єднань в аспекті визначення їх проблематики та напрацювання шляхів рішень. — Відкриваючи засідання, сказав голова Єврорегіону «Дністер», голова обласної Ради Сергій Татусяк. — Рік діяльності Єврорегіону був плідним на спільні проекти, котрі дали позитивний результат у сфері реформ місцевого самоврядування, у бізнесі й економіці.

 

— Серед досягнень хочу відзначити успішну презентацію-відкриття офісу представництва Єврорегіону «Дністер» у Брюсселі при організаційних структурах Євросоюзу. — Підтримав очільника «Дністра» надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Молдова Сергій Пірожков.

 

Колегу продовжив надзвичайний і повноважний посол Республіки Молдова в Україні Іон Стевіле:

 

— Мені дуже приємно, що ми разом будуємо у цій частині Європи маленьку Європу, яка прагне в перспективі інтегруватися у велику розширену Європу.

 

У відповідності з договором до Єврорегіону «Дністер» від України увійшла Вінницька область, від Республіки Молдова райони: Сорока, Дондушень, Окниця, Гума, Флорешти і Шолданешти. Під час нинішнього міжнародного круглого столу до «Дністера» приєднався Дубосарський район Молдови. Отож, Єврорегіон тепер охоплює частину території центральної України і північного сходу Молдови. Це площа понад 34-х тисяч квадратних кілометрів з населенням майже 2 мільйони осіб. Нині йдуть перемовини щодо вступу Каменського і Рибницького районів Придністров'я в Єврорегіон «Дністер».

 

Голова Вінницької обласної державної адміністрації Іван Мовчан наголосив:

 

— У нас є значний потенціал і, відповідно, широке поле для спільної діяльності. Є потреба у співпраці сусідніх держав і в екологічній сфері, зокрема в оздоровленні басейну річки Дністер. Йдеться про будівництво та оновлення системи очисних споруд у населених пунктах на берегах Дністра. Ця річка нас об’єднує, а ми повинні об’єднати свої зусилля для того, щоб вона залишалася життєдайною водною артерією.

 

З вітальним словом до присутніх звернулися також голова Вінницької міської Ради Володимир Гройсман, віце–голова Єврорегіону «Дністер» Віктор Сеу, Посол Республіки Румунії в Україні Корнел Іонеску, Посол Угорщини у Республіці Молдова Мат’яш Сілад’ї, глава Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) Удо Буркхолдер, голова Єврорегіону «Сірет-Прут-Ністру», голова Яського повіту Румунії Крістіан Адомніцеі та заступник голови комітету соціальної політики Законодавчих Зборів Свердловської області Російської Федерації Олена Трєскова.

 

Окрім співробітництва в економічній сфері учасники дискусій наголошували на доцільності мистецьких обмінів, спільних спортивних молодіжних заходів, співпраці освітян.

 

До речі, ВНТУ має успішний досвід дружби університетами.

 

Наш виш єднає кількадесятилітня наукова співдія з Яським технічним університетом. До речі, випускником ЯТУ є голова Ясського повіту Крістіан Адомніцеі, який усіляко сприяє здійсненню запланованої системи грандів навчання за кордоном: наші студенти вчитимуться у ЯТУ, румунські — у ВНТУ.

 

Перебуваючи з візитом у Свердловській області, ректор ВНТУ Володимир Грабко уклав угоду про співпрацю з Уральським федеральним університетом імені Єльцина, яка передбачає запровадження програм подвійних дипломів та міжнародного партнерства.

 

Учасники круглого столу обговорювали актуальні теми — екологія річки Дністер, піднесення рівня інфраструктури до європейських стандартів, партнерство заради розвитку.

 

Засідання завершилося підписанням 14-ти угод про співпрацю між єврорегіоном «Дністер» і Союзом українців Румунії, між Чернівецьким районом Вінницької області і Дубосарським районом Молдови, між румунським містом Харлеу і містом Ямпіль Вінницької області, а також між громадами румунських повітів Ясси і Васлуй та громадами сіл і селищ Вінницького, Могилів-Подільського і Чернівецького районів.

 

Чергове засідання Ради Єврорегіону «Дністер» відбудеться у квітні у районі Шолданешти (Молдова).

 

Докладніше на сайті прес-центру ВНТУ

 

Фоторепортаж Сергія Маркова у фотогалереї університету http://photo.vntu.edu.ua/323/