Прес-центр ВНТУ 14.05.2015, 10:48

 

У групі технічних університетів перше місце виборола команда ВНТУ у складі студентів Михайла Граніка, Олега Морфіянця, Юрія Шмерчука (тренер – професор Володимир Месюра)

 

Навряд чи треба комусь доводити, що в епоху інформаційного суспільства провідною рушійною силою прогресу є саме інформаційні технології. Сьогодні важко знайти галузь життєдіяльності людини, в якій не використовувалися б інформаційні технології та практично неможливо знайти високооплачувану роботу без вміння працювати з комп’ютером. Комп’ютер став не просто інструментом для виконання певних дій, він розширив можливості людини в усіх напрямах її діяльності, як в інженерних, так і в соціальних, гуманітарних науках, мистецтві та у повсякденному житті.

 

У зв’язку із шаленим попитом на програмістів і високою, відносно інших галузей виробництва, зарплатою, спеціальність програміста є дуже популярною в усьому світі. Не дивно, що і найбільш популярною міжнародною студентською олімпіадою є саме студентська першість з програмування IСРС (International Collegiate Programming Contest), що проводиться під егідою Всесвітньої комп’ютерної асоціації АСМ (Association for Computer Machinery) вже у 38-ме.

 

АСМ-ІСРС вимагає від студентів не тільки високопрофесійних навичок програмування (кодування), але й володіння мистецтвом складання у стислі терміни та у стресових умовах змагань надзвичайно складних оптимізаційних алгоритмів, для чого потрібні неабиякі знання  математики. Кожній команді з трьох студентів надається лише один комп’ютер, що вимагає від студентів надзвичайно узгодженої командної роботи, без навичок якої сучасний програміст, навіть найвищої кваліфікації, практично не має ні якої цінності, у зв’язку з великими масштабами сучасних програмних проектів. Команда повинна за 5 годин написати оптимізовані за часом та використовуваними обсягами пам’яті програми розв’язку 10-15 задач. Переможець має розв’язати максимальну кількість задач за міні­мальний час. Кожна невдала спроба задачі додає до загального часу 20 штрафних хвилин.

 

Результати першості світу з програмування відображають міжнародний розподіл світового комп'ютерного інтелектуального потенціалу по різних країнах і дозволяють оцінити здібності нації не тільки у використанні розроблених в інших країнах комп'ютерних технологій, а й вносити свій вклад у їх створення. Можливість країни виявити, зібрати і виховати команди, здатні боротися за перемогу у фіналі світової першості, свідчить перед світовою ІТ-спільнотою про загальний рівень розвитку комп'ютерних технологій у країні та її потенціал в цій галузі людської діяльності. Недарма компанія ІВМ, генеральний спонсор всесвітньої студентської першості з програмування, щорічно витрачає на її проведення десятки мільйонів доларів, перетворюючи Всесвітній фінал на надзвичайне свято для найталановитіших студентів планети.

 

Минулого року, лише у півфіналах першості світу взяли участь 32043 студенти з 2 286 університетів шести континентів.

 

122 команди взяли участь в її фіналі, який відбувся у Єкатеринбурзі, РФ. Була серед фіналістів і команда Вінницького національного технічного університету у складі студентів магістратури кафедри комп’ютерних наук, колишніх випускників технічного ліцею Сергія Кашубіна, Олександра Граніка та Олега Морфіянця і тренера Володимира Месюри, професора кафедри комп’ютерних наук ВНТУ. І хоча команда не потрапила до числа призерів, посівши у фіналі 45 місце, вона втретє в історії забезпечила входження ВНТУ до 50 кращих університетів світу з підготовки фахівців з програмування.

 

Цього року Сергій Кашубін вже поїхав працювати у компанію Google до Цюріхського відділення (Швейцарія), а Михайло з Олегом, поступивши до аспірантури ВНТУ, отримали можливість зробити ще одну спробу потрапити до світового фіналу, поповнивши команду студентом другого курсу факультету інформаційних технологій та комп’ютерної інженерії Сергієм Шмерчуком.

 

Оновлена команда цього року вже здобула третє місце у дивізіоні Elite Всеукраїнської зимової школи з програмування, в якому змагалися шість кращих команд України, і посіла там перше місце за загальною кількістю розв’язаних протягом роботи школи задач. Команда стала й кращою з українських команд у міжнародних змаганнях на Кубок академіка Векуа, які проводилися Тбіліським державним технічним університетом  на майданчиках Тбілісі, Вінниці, Харкова, Москви, Санкт-Петербурга і Новосибірська, посівши перше місце на Вінницькому сайті. До того ж, Михайло Гранік посів третє місце у загальному заліку особистих змагань, та був першим на Вінницькому сайті. А друге і третє особисті місця на вінницькому сайті вибороли його товариши по команді Олег Морфіянець і Сергій Шмерчук, який, до того ж, став призером фіналу Всеукраїнської олімпіади з інформатики, що проходив у національному університеті «Харківський політехнічний інститут».

 

А старт змаганням першості світу цього року надав перший етап Всеукраїнської студентської олімпіади, що відбувся 26 квітня в статусі його 1/8 фіналу у 32-х базових університетах усіх обласних центрів України. На жаль, цього року не мали можливості взяти участь у змаганнях команди Криму. Донбаські ВНЗ змагалися у Краматорську, крім Донецького національного університету, що перебазувався до Вінниці, а луганські – у Северодонецьку. Всього у змаганнях взяли участь 615 команд з 98 університетів. Паралельно, у шкільному дивізіоні, що проводився в межах усієї України, виступили 68 кращих команд середніх шкіл, технікумів і коледжів.

 

У Вінниці у змаганнях взяли участь взяли участь 56 команд з шести університетів Вінницької області: Вінницького національного технічного університету (35 команд); Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського (5 команд); Донецького національного університету (2 команди), Вінницького національного аграрного університету (2 команди); Вінницького торговельно-економічного інституту Київського національного технічного університету (1 команда), Вінницького фінансово-економічного університету (2 команди); а також 3 команди з фізико-математичної гімназії № 17, 5 команд з Вінницького технічного ліцею та команда із загальноосвітньої школи № 2, які виступали поза конкурсом.

 

Учасникам змагання було запропоновано 14 задач різного рівня складності, що дало можливість позмагатися у „своїй ваговій категорії” класичним, технічним, педагогічним, природничим та економічним університетам.

 

У групі технічних університетів:

перше місце виборола команда ВНТУ у складі студентів Граніка Михайла, Морфіянця Олега, Шмерчука Юрія (тренер – Месюра Володимир).

Два других місця отримали команда студентів ВНТУ Щербіна Євген, Ліщинський Микола, Кравчук Тетяна (тренер – Арсенюк Ігор)

та команда з Донецького національного університету Доманіч Максим, Столяров Артем, Поліщук Ілля (тренер – Парамонов Антон);

Три третіх місця посіли команди з ВНТУ: Яворович Олег, Стахов Богдан, Гаврилюк Петро (тренер – Войтко Вікторія),

Стрельбіцький Максим, Дудник Олександр, Степанюк Дмитро (тренер – Майданюк Володимир)

та Крещенко Ігор, Подольський Матвій, Точенюк Ярослав (тренер – Довгалець Сергій).

 

 

Найкраща у групі технічних університетів команда ВНТУ. Месюра Володимир (тренер), Шмерчук Юрій, Морфіянець Олег, Гранік Михайло.

 

У групі педагогічних університетів перше місце виборола команда ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського у складі Михайлюка Олександра, Медяного Романа, Романова Михайла; друге місце у команди з ВДПУ у складі Руденка Сергія, Савицького Андрія, Трохимчука Олександра; третє місце у команди з ВДПУ у складі Суховітрук Ірини, Кудрич Юлії, Мельник Алли (тренер усіх команд – Жмурко Олександр).

 

У групі природничих університетів перше та друге місця здобули команди ВНАУ у складі Ковальчука Петра, Олійника Миколи, Старінець Анастасії

та Країла Олександра, Юрчука Богдана, Максимчук Катерини (тренер обох команд Паламарчук Євген).

 

У групі економічних університетів перше місце виборола команда ВТЕІ КНТЕУ у складі Савицького Олександра, Барчака Ігоря, Ільящука Андрія (тренер – Ревенюк Віктор), друге та третє місця вибороли команди ВФЕУ у складі Заболотного Вадима, Валегури Сергія, Добривечіра Олега

та Янішевського Яна, Литвинюка Петра, Журука Сергія відповідно (тренер – Куперштейн Леонід).

 

У шкільній групі по Вінницькій області

перше місце виборола команда з ФМГ №17 у складі Єрмілова Олександра, Сахнюка Антона, Бездушного Вадима (тренер – Підлужняк Наталія),

друге місце у команди з ВТЛ у складі Спажева Олександра, Кудрявцева Дмитра, Корчемної Вікторії (тренер – Волков Ернест),

третє місце у команди з ФМГ №17 у складі Плакидюка Влада, Грабового Андрія, Зуєва Антона (тренер – Підлужняк Наталія).

 

Таким чином, вихід у наступний ІІ етап олімпіади (1/4 першість світу з програмування), який відбудеться восени цього року у Хмельницькому національному університеті, вибороли 5 кращих команд ВНТУ, краща команда з Донецького НУ, а також по одній кращій команді від ВДПУ, ВНАУ, ВТЕІ КНТЕУ та ВФЕУ.

 

Побажаємо ж цим командам та усім іншим учасникам олімпіади перманентних успіхів, наснаги та подальших перемог!

 

Святковий настрій та багато позитивних вражень подарували учасникам олімпіади спонсори: компанія «Exadel» та компанія «Astound Commerce», кожна з яких подарувала чудові призи для 13 команд призерів олімпіади, а також Гіпермаркет «Епіцентр К», який організував харчування учасників, тренерів та організаторів олімпіади.

 

Оргкомітет олімпіади висловлює велику подяку спонсорам олімпіади, які перетворили змагання на урочисту подію!

 

Володимир МЕСЮРА, координатор Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування,
професор кафедри комп’ютерних наук,відмінник освіти України,директор півфіналу студентської першості світу з програмування АСМ-ІСРС по південно-східній Європі


Ігор АРСЕНЮК, координатор олімпіади по Вінницькій області,
доцент кафедри комп'ютерних наук, відмінник освіти України


Фоторепортаж Сергія Маркова

I етап Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування ACM-ICPC 2015 Відкриття

I етап Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування ACM-ICPC 2015 Основний тур

I етап Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування ACM-ICPC 2015 Нагородження