Прес-центр ВНТУ 02.03.2016, 12:08

 

Вінниця — третє місто після Києва і Львова, де відбулась презентація виставки «Трагічні скрижалі української науки». Віднині ця експозиція назавжди залишиться у ВНТУ


 

Виставку представив автор і керівник проекту Василь Шендеровський, член Ради Всеукраїнської правової організації «Меморіал» ім. Василя Стуса, доктор фізико-математичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України.


 

Власне на основі нарисів про славетних українських науковців, культурних діячів, котрі видрукувані в тритомнику Василя Шендеровського «Нехай не гасне світ науки», і створена ця експозиція.

 

Підготовлена виставка за ініціативи народного депутата України Степана Кубіва, голови «Меморіалу» ім. Василя Стуса. А представлена за сприяння мистецького фонду ім. короля Данила.

 

Відкриваючи вернісаж про українських учених, ректор ВНТУ, доктор технічних наук, професор Володимир Грабко зауважив:

 

«Дуже приємно, шо таку виставку презентовано саме у ВНТУ. Вона є ще одним підтвердженням того, який потужний інтелект має наша нація. Вдячний організаторам за ідею створити таку експозицію. Представлену на стендах інформацію використовуватимемо під час навчання студентів, адже кожен з учених, про яких тут розповідається, був високим фахівцем в своїй галузі, розробки кожного з них стали значущим внеском у світову науку».

 

Розробники проекту стверджують, що виставка є лише невеликою даниною світлої пам'яті вченим, знищених кремлівською системою. Матеріали виставки відображають становище української науки в умовах переслідувань під лозунгом боротьби з українським буржуазним націоналізмом.

 

«Зробили цю виставку, аби показати нашим співвітчизникам, що українська наука є однією з найрезультативніших у світі. Ми маємо значні досягнення у розвитку технологій, зокрема, й сучасних. Розвиток української науки є запорукою нашої державності. — Акцентував Роман Грицьків, директор мистецького фонду ім. короля Данила. — Хочу подарувати Вінницькому техуніверситету від фонду короля Данила і організації «Меморіал» альбом-каталог про скит Манявський, відому святиню українського народу. Ми повинні мати можливість користатися знаннями про свою націю і примножувати їх».


Доцент ВНТУ, заслужений працівник культури України Леонід Філонов у співавторстві з Василем Шендеровським створив два документальні фільми про наших земляків — Данила Заболотного і Сергія Виноградського.


«Значна частина із представлених на цій виставці учених, були репресовані. Частина із них померли невідомою смертю, вони не дожили свого життя, їм допомогли завчасно піти у той світ. Кожен із цих вчених був перш за все патріотом України. Кожен із них усвідомлював, що місце кожному народу обумовлене не тільки територією, а тим духовним великим, що творить народ, складовою якого є і наука».

 

Професор Шендеровський окрім ряду фільмів про українських науковців, підготував майже півтори сотні передач на Українському радіо.

 

«Українські науковці плідно доклалися до науково-технічного прогресу. Нагадаю слова математика Лаврентьєва: «Якою бідною не була б держава, вона повинна вкладати гроші в науку. Інакше не буде держави». Дід Романа Шухевича Володимир Шухевич, видатний етнограф і педагог, котрий написав п’ятитомне видання «Гуцульщина», підкреслював — «Які діти, така й держава». Отож, наука і освіта — пріоритет».

 

Історик науки підкреслив, що лише до 1937 року було знищено понад півтора мільйони українців! В СРСР масово, методично ліквідовувалось усе проукраїнське. До того ж «Інтелігенція, вихована колонізаторами, є ворог свого народу» — це слова М.Ганді.

 

«Ми не знаємо своїх видатних вчених. Ця виставка і має зробити молодь обізнанішою щодо того, які видатні науковці народжені нашою нацією. Про кожну з представлених особистостей можна багато говорити».


 

Історик науки Василь Шендеровський стисло розповів про деяких видатних учених з українським корінням, які зробили значний внесок у розвиток світової науки.

 

Любомир Романків, провідний науковець компанії IBM в галузі комп'ютерних технологій, співвинахідник процесів створення тонкоплівкових індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для запису інформації, що уможливили появу жорстких дисків та персональних комп'ютерів.

 

Євген Зенон Стахів, син відомого українського підпільника, діяча ОУН Євгена Стахіва, фахівець із управління водними ресурсами, нині директор з міжнародних проектів Інституту водних ресурсів Корпусу інженерів армії США. У 2007 році отримав Нобелівську премію.

 

Роалд Гоффман теж лауреат Нобелівської премії, народився в Золочеві на Львівщині. Американський хімік, розробив теорію протікання хімічних реакцій.

 

Іван Полюй. Фактично відкриття х-променів і застосування їх для медицини належить йому. Окрім того він перекладач Біблії українською мовою. Ще у 1915 році Полюй написав працю «Україна і її міжнародне політичне значення у Європі», де показав, що Україна є буфером, який рятує Європу.

 

Борис Грабовський. Син Павла Грабовського, саме він винайшов телебачення. 4 серпня 1928 року під Ташкентом він уперше продемонстрував створену ним електронну систему передачі на відстань рухомого зображення.

 

Іван Борковський Видатний археолог, котрий відкрив світові Празький град.

 

Олександр Смакула, український фізик, відомий передусім як винахідник антирефлексійного покриття лінз.

 

Володимир Кубійович. «Україна понад усе!» — це гасло з його декалогу. Він створив унікальну Енциклопедію українознавства.

 

Григорій Вернадський, син Володимира Вернадського, видатний історик. Він написав дивовижну книгу «Історія Русі», котра двічі видавалась японською мовою.


 

«Донька культового українського поета Ліни Костенко Оксана Пахльовська зауважила: «У кожній ділянці технічного прогресу є вклад українського вченого». Я цю тезу цілком підтримую, — каже Василь Шендеровський. — Отож, оглядайте! Читайте! Думайте!»

 

Потому охочі мали особистісне спілкування з ученим, отримали відповіді на свої питання щодо історії вітчизняної науки. А спадок української науки є фантастично багатим. Але він досі ще недооцінений і невідомий для нас.