Вінницький національний технічний університет

[UA]
[UA][RU][EN]
 • Фонтан

  Найкраще місце де студенти можуть відпочити на перерві - це фонтан...

 • Арка

  Арка - прикраса другого корпусу університету

 • Культура

  Високий рівень культури наших студентів. Студенти танцюють, співають, грають на музичних інструментах...

 • Cisco

  У нашому університеті знаходяться Cisco і Microsoft Академії...

 • Спорт

  Футбол, волейбол, баскетбол, боротьба, бокс, легка атлетика, шахи...

 • Фонтан

  Найкраще місце де студенти...
 • Арка

  Арка - прикраса другого корпусу...
 • Культура

  Високий рівень культури наших студентів...
 • Cisco

  У нашому університеті знаходяться Cisco...
 • Спорт

  Футбол, волейбол, баскетбол, боротьба...

Голосування

Як вам новий сайт?
 

УКРАЇНСЬКА КОМАНДА, У СКЛАДІ ЯКОЇ ВИПУСКНИК ВНТУ, ПЕРЕМОГЛА НА ВСЕСВІТНЬОМУ КОНКУРСІ NASA

 

Випускник ВНТУ Олександр Буткалюк у складі української команди MarsHopper став переможцем наймасштабнішого хакатону NASA – SpaceApps Challenge.


 

Олександр Буткалюк показує, як отримують енергію з сухого льоду


Українська команда студентів та молодих вчених, до якої входять і двоє вінничан – випускник школи-гімназії №23 Вінниці, аспірант Київської політехніки В’ячеслав Осауленко та випускник ВНТУ Олександр Буткалюк, розробила проект літака-«стрибунця» для дослідження полярних шапок Марса.


 

Полюси Марса вивчені відносно погано. У цих зонах, пояснюють учені, відбувається інтенсивне геологічне життя Марса. Полярні шапки називають «великим пилотягом», який засмоктує пил з усієї планети.


«З усієї планети йде доставка в «лабораторію» різних матеріалів. І ми можемо зробити на цьому місці досить багато проб», — пояснює інженер Олександр Буткалюк.


Українські розробники, які називають свій літак «пересувною лабораторією», сподіваються, що апарат дозволить аналізувати атмосферу і вивчати пил з різних районів планети.


Перемогу української команди складно було передбачити: до останнього на сайті конкурсу вони займали лише третє місце і з великим відривом. Однак NASA перевіряло своїми методами аналіз голосів на чистоту, і в української команди виявилися найвищі показники.


 

«Якщо ви зайдете на сайт проекту і перейдете за посиланням на нашу презентацію на YouTube, ви побачите, що кількість переглядів — понад 44 000. Кількість була найбільшою серед всіх проектів з самого початку. У наших конкурентів кількість переглядів була 5000 - 6000 і буквально в останній день зросла до 15 000. А ще NASA в листі написало, що вони аналізували трафік по Facebook — і він у нас був найвищим», — розповів Олександр Буткалюк.


Читайте більше ГОЛОСУЙМО ЗА ПЕРЕМОГУ ОЛЕКСАНДРА БУТКАЛЮКА У ХАКАТОНІ NASA!


Перш ніж перемогти у всесвітньому конкурсі, проект пройшов відбір в локальному українському Хакатоні, перемігши відразу в двох номінаціях. Потім був відібраний серед 128 команд з різних країн і вийшов до п'ятірки фіналістів, де за нього вже голосували користувачі з усього світу.


«Mars Hopper використовує ресурс іншої планети для власних потреб, і взагалі якимось чином наближається до живої істоти», – розповідає інженер Олександр Буткалюк.


Mars Hopper – це прототип безпілотного автоматизованого літака, який живитиметься сухим льодом. Так називають заморожений вуглекислий газ, яким узимку щедро покриті полюси Марса.


Передбачається, що апарат рухатиметься поверхнею Червоної планети затяжними стрибками, кожен з яких триватиме по кілька хвилин. Приземлившись на покриту кригою поверхню, літак зачерпне сухий лід, з якого отримає енергію для наступного стрибка.


Звідси й назва апарата, яка співзвучна з англійським словом grasshopper — коник-стрибунець.


«Якби гіпотетично на Марсі була цивілізація, вони б першою освоїли енергію вуглекислого газу, так само як ми освоїли енергію води», — розповідає інженер Буткалюк.


Оскільки везти на Марс пальне з Землі дорого й неекономно, апарати, які працюють на цій планеті, такі як Curiosity, живляться за рахунок сонячних панелей і технології РІТЕГ – радіоізотопного термоелектричного генератора.


РІТЕГ, яким обладнають Mars Hopper, дозволяє отримувати тепло й електрику з замерзлого вуглекислого газу за рахунок природного розпаду радіоактивних ізотопів.


Ця технологія надійна й може працювати роками без втручання людини. Її мінус у тому, що вона дає слабку потужність і має низьку ефективність. Саме тому літакові буде потрібно так багато сухого льоду для кожного стрибка. Плюс такого підходу в тому, що замерзлого СО2 на полюсах планети – як зірок на марсіанському небі.


Щоб отримати від РІТЕГ максимум віддачі, розробники вирішили зробити ставку не на електричну енергію, а на теплову, якої генератор може віддати значно більше, ніж електрики.


Єдиним гарантованим наслідком перемоги MarsHopper в конкурсі є те, що авторів розробки запросили до Космічного центру ім. Кеннеді в США, де вони зможуть побачити черговий космічний запуск.


 

Зараз українські винахідники готуються до цієї поїздки на мис Канаверал на запуск ракети, який відбудеться 8 вересня. Правда, команда поки не знає, чи зможе поїхати туди всім складом: переліт, харчування та проживання вони повинні фінансувати за свій рахунок, NASA організовує лише саму програму візиту.


НАСА не гарантує, що проект-переможець обов'язково буде втілений в життя.


«Я сподіваюся, ми зацікавили NASA своїм проектом. Якщо це так, то хотілося б, щоб Україна до нього долучилася. Коли ми розробляли проект, то розраховували на це: майже всі технології для його реалізації є в Україні. Було б чудово, якби наша країна зайняла гідне місце серед «космічних» країн», — каже інженер проекту Олександр Буткалюк.


 

Хімік Микола Денисенко (ліворуч) й інженер Олександр Буткалюк входять до команди з семи науковців, яка придумала Mars Hopper


Самі українські вчені планують провести серію експериментів на Землі. Один з них передбачає, що прототип Mars Hopper піднімуть аеростатом на висоту 31 000 м над землею, щоб випробувати, як він літатиме в умовах розрідженого повітря. На цій висоті густина повітря приблизно така ж, як щільність марсіанської атмосфери.


Про свою зацікавленість проектом уже заявило Державне космічне агентство України.

 

Докладніше на сайті прес-центру ВНТУ

 

Публічна інформація

 

Детальніше...


DIPLOMA SUPPLEMENT

Детальніше...


СКРИНЬКА ДОВІРИ

Шановні студенти та співробітники!

У навчальних корпусах та гуртожитках ВНТУ постійно діють скриньки довіри, в яких ви можете залишити свої скарги, зауваження та пропозиції для поліпшення роботи університету.

 

Детальніше...


Електронні посібники ВНТУ

http://posibnyky.vntu.edu.ua

Детальніше...


Навчально-методична робота

http://metod.vntu.edu.ua

Детальніше...