Прес-центр ВНТУ 25.08.2011, 20:20

Анна Поплавська, третьокурсниця Інституту АЕКСУ (група О-09) щойно повернулася з Фінляндії, де перебувала за програмою Millennium Youth Camp 2011, котру започаткувала Technological Academy Finland


У програмі брали участь 30 юнаків і дівчат із 22 країн — США, Болгарії, Чехії, Нової Зеландії, Росії, Японії, Словенії… Аня єдина від України витримала конкурсний відбір. Діє Millennium Youth Camp лише другий рік, але популярність має неабияку.

Стартували в першому етапі конкурсного відбору понад 1500 анкет із 44 країн. Претенденти викладали детальну інформацію про себе, свій навчальний заклад, наукові інтереси, життєві плани. Звісно, англійською. У другому турі залишилось лише 100, кожен з яких мав подавати свою наукову роботу.

— Я подавала проект «Визначення центру нечітких об’єктів з підвищеною точністю». — Розповідає Аня. — Ми цю роботу виконували разом з братом. Це був продуманий алгоритм, як краще визначити центр нечітких об’єктів. Я навчаюся за спеціальністю «оптотехніка». Сашко теж навчався в Інституті АЕКСУ, закінчив магістратуру з червоним дипломом, зараз працює у Верховній Раді України. Він з першого курсу працював над тематикою завідувача кафедри ЛОТ — лазерної і оптоелектронної техніки, доктора технічних наук, професора Володимира Кожем’яки стосовно оптоелектронної обробки графічних зображень.

Аня також з першого курсу активно займається науковою роботою, співпрацює з професорами Володимиром Кожем’якою і Сергієм Павловим.

Millennium Youth Camp розрахована на учасників, віком від 16 до 19 років — школярів і студентів. Мета — залучити юних до науки, досліджень й, можливо, загітувати молодь, яка цікавиться інноваційними ідеями надалі здобувати освіту саме у Фінляндії.

Мешкали учасники програми у Гельсінкі і сумувати за домівкою не встигали. Життя було дуже насичене.

— Ми були поділені на п’ять груп по шість осіб. Кожна спеціалізувалась за певним напрямком: математика, екологія, енергозбереження, вода. Я працювала у групі технічного напряму. Створювали платформу в Інтернеті, що мала спростити спілкування молодим людям, які прагнуть навчатися й інтелектуально вдосконалюватися. Презентацію своїх проектів робили в Aalto University. Шкода, що ніхто не прийшов з Посольства України. Організатори програми надіслали запрошення в посольства усіх держав, чиї громадяни були задіяні. Переважна більшість відгукнулися.

Окрім Aalto University, юні гості Фінляндії перебували у Helsinki University.

— Дуже приємне враження справили надзвичайно комфортні аудиторії. Студент може підлаштувати парту під себе (стільниці рухаються) і конспектувати лекцію, сидячи так, як йому зручно.

Хоча тоді були канікули, усе ж поспілкуватися з фінськими студентами вдалося — гідами учасників програми повсюди були саме студенти.

Взагалі у фінської молоді більше позитивних емоцій і значно менше проблем, ніж в української — таке в Ані склалось враження. Обираючи фах, молодь керується лише своїми уподобаннями й інтересами, не переймаючись, де потому працюватиме і яку зарплатню отримуватиме. У Фінляндії навчання безкоштовне. До того ж немає ніяких перепон, коли з’являється потреба перекваліфікуватись.

— Від наших фінські студенти відрізняються ще й тим, що вони дуже багато подорожують світом. І навчатись можуть один рік в одній країні, наступний — в іншій. Наш гід-другокурсник перший курс закінчив вдома у Фінляндії, другий — в Америці. Цікаво, що вищою школою у Фінляндії називають не університети, а останні класи школи. Тобто, у вищій школі Фінляндії навчаються старшокласники, — продовжує розповідь Аня.

Учасників Millennium Youth Camp запросили до корпорації Nokia, де відбулася презентація нових телефонів, а також найсвіжіших прикладних інвестиційних технологій компанії. З юними інтелектуалами 20 хвилин спілкувався новий генеральний директор Стівен Елоп. Гід пояснив, що це вияв неабиякої шаноби, адже очільник Nokia дуже ощадливо ставиться до свого часу.

Хоча у Фінляндії офіційними мовами є фінська і швецька, але англійську знають повсюдно.

— Важче було розуміти тих, для кого англійська є рідною. Дівчина з Ірландії, приміром, говорила дуже специфічно. — Посміхається Аня. — Фіни справили враження приязних людей. Зорганізували нам розкішну подорож Балтійським морем. У Фінляндії фантастично чисте, навіть духмяне повітря. Мабуть, тому, що дві третини території країни — ліси. А в лісах переважають хвойні дерева.

Фінляндію не дарма називають країною тисячі озер — вони займають 8 відсотків території. Захист довкілля став національною ідеєю. Тут влітку не заходить сонце, а взимку навпаки — усю добу ніч! У північній частині країни — в Лапландії мешкає Йоулупуккі- Санта Клаус-Дід Мороз.

— За час перебування у Фінляндії ми полюбили цю країну, здружились між собою, тому було сумно говорити: «До побачення!» Але я переконалась, що інтелект нині у світі дуже цінується, а технічні спеціальності досить затребувані. Щодо мого фаху «оптотехніка» — то він надзвичайно перспективний.