Прес-центр ВНТУ 19.12.2016, 11:17

Я навчався у Вінницькому політесі впродовж 1970-1975 років на факультеті автоматики та обчислювальної техніки, на кафедрі мікроелектроніки за спеціальністю «електронні прилади».

 

У ті часи основними джерелами знань для нас були лекції, конспекти лекцій та підручники, лабораторні та практичні заняття, а основним місцем самостійного навчання була бібліотека. В основному всі студенти тієї пори відвідували всі ці заняття рівномірно. Як правило, старости груп вели облік відвідуваності. Безпосередньо перед заліками та екзаменами ми «штурмували» конспекти до ночі, писали шпаргалки та намагалися винайти нові методи і місця їх приховування.

Під час літніх канікул їздили у будівельні загони, щоб трохи підзаробити. Як правило, на початку навчального року студенти першого-третього курсів залучались на  сільськогосподарські роботи — до збору урожаю яблук, картоплі, буряків з виїздом на проживання у сільській місцевості впродовж 2-3 тижнів. Там ми мали можливість поспілкуватись з місцевою молоддю, відчути насолоду фізичної праці та і якусь копійку заробити.

Ми також відзначали різні свята, дні народження на природі з багаттям і печеною картоплею у Вишенському лісопарку та в студентському гуртожитку.

У роки студентства та й після закінчення навчання я багато мандрував, пішки з рюкзаком та наметом, також на велосипеді і байдарці дорогами і річками Вінниччини, Закарпаття, Криму.

Мої студентські роки проходили в суспільстві з подвійними стандартами і нав'язуванням стереотипів, коли індивідуальні точка зору і мислення скоріше були винятком і відхиленням від тодішньої норми, ніж позитивними властивостями людини.

Я не задумувався у той час, що треба сумлінно вчитися, бо це є інвестуванням у моє майбутнє. Я просто вчився, як і всі мої одногрупники. Всі студенти знали, що після закінчення навчання будуть забезпечені роботою з приблизно однаковою зарплатою, незалежно від рівня знань чи індивідуальних можливостей. Та на виробництві дуже скоро ставало зрозуміло, що для кар'єри більш важливими є обов'язкове членство в компартії, прояви активності на різного роду зборах, часті виступи з різними ініціативами, незалежно від їх потреби, наявність і вміння налагоджувати зв'язки з керівництвом і вищого рівня посадовцями. Такими були закони суспільства того часу. І кожен робив свій вибір. Я просто жив і працював так, як підказувала мені моя внутрішня інтуїція. З цієї точки зору я не займав ніяких керівних посад і не зробив ніякої кар'єри. Більше того, я не маю ніякого жалю, що у свій час приймав відповідні рішення, які не сприяли моєму кар'єрному росту.

Після закінчення навчання я поїхав працювати за розподілом на Ніжинський машинобудівний завод. Через деякий час пішов у армію, відслужив півтора роки у Смоленській і Іванівській областях. Дуже короткий час працював на радіоламповому заводі, а потім декілька років у проектному бюро «Природа» у Вінниці.

Майже через десять років практичної інженерної діяльності і розчарування виконуваною роботою я повернувся у стіни рідного політеху з твердим наміром зайнятись науковою роботою і метою підготовки і захисту кандидатської дисертації та подальшої викладацької діяльності.

Я глибоко вдячний завідувачу кафедри мікроелектроніки, професору Осадчуку Володимиру Степановичу за те, що він уважно вислухав мене при нашій зустрічі, повірив у мене, прийняв на роботу, а пізніше згодився стати моїм науковим керівником. Окрема вдячність йому також за безцінні наукові, методичні та життєві поради, які були такими необхідними і корисними для мене як у час нашої спільної роботи, так і моєму сьогоденні.

Захистивши дисертацію у 1990 році, я деякий час працював викладачем і старшим науковим співробітником на кафедрі прикладної математикипід керівництвом видатного науковця в галузі кодів Фібоначчі, професора Стахова Олексія Петровича. Я отримав від нього чимало корисних порад, які дали мені можливість для самовдосконалення, як викладача а також бачення подальших перспективних наукових досліджень на межі моїх дисертаційних досліджень і кодів Фібоначчі. Олексій Петрович всіляко заохочував мене продовжувати наукову роботу і я дуже вдячний йому за цю підтримку.

Але, на жаль, у країні повним ходом йшла перебудова, Радянський Союз розвалився на наших очах, економічні проблеми почали позначатися на житті громадян і у вигляді несвоєчасної, а подалі і зовсім невиплати заробітної плати впродовж місяців. Пересічні активні громадяни шукали різні шляхи для виживання. Я вирішив поїхати в Америку на заробітки приблизно на рік. Звернувся у відділ кадрів з відповідною заявою, але мені вказали що єдиним варіантом може бути тільки моя заява на звільнення, що я і зробив.

Живу у Нью-Йорку з 1996 року. Доводилось працювати робітником у магазині та бані, офіціантом та помічником повара. Працюю програмістом. Починав з PowerBuilder, Sybase, потім освоїв Java/J2EE, Oracle, MySQL, MongoDB, Big Data processing based on Hadoop/Ecosystem, MapReduce. Працював у різних компаніях з розробки програмного забезпечення, у банківській, виробничій, рекламній сферах.

Постійно треба оволодівати новими технологіями, адже компанії дуже чутливі до всього нового, що може підвищити продуктивність і прибуток. Конкуренція на ринку праці і вимоги до програмістів дуже високі. Адже тут шукають роботу програмісти з багатьох країн.

Додаткової освіти я в Америці не здобував — не мав такої можливості. Англійську і необхідні програмні мови завжди вивчав самостійно за допомогою книг, а останнім часом, в основному за допомогою різноманітних інтернет ресурсів. З різних причин приходилось декілька разів займатись пошуками нової роботи. Цікаво, що мене ще ні разу не запросили пред'явити диплом про вищу освіту чи його копію.

Політех навчив мене вчитися (вибачайте за тавтологію), що дуже важливо, з моєї точки зору, у наш стрімкий час зміни технологій, він навчив мене знаходити нові необхідні знання, знаходити джерела цих знань, критично осмислювати ситуацію, приймати необхідні рішення і нести за них відповідальність, перекваліфіковуватися при необхідності, ризикувати, робити помилки і робити висновки з помилок. Звичайно політех дав мені вдалий старт у життя і у значній мірі своїм особистим і важливим для мене успіхам я зобов'язаній його викладачам та співробітникам.

Я завжди з великою подякою згадую Кузьміна Івана Васильовича, Осадчука Володимира Степановича, Стахова Олексія Петровича, Новікова Анатолія Олександровича, Філінюка Миколу Антоновича, Кічака Василя Мартиновича, Молчанова Павла Анатолійовича, Старовойтова Михайла Антоновича, Сергієнка Олександра Федоровича, Дензанова Геннадія Олександровича, Прокопова Ігоря Дмитрійовича, Бортника Геннадія Григоровича, Ревенка Віктора Івановича, Мегалатія Анатолія.

Навчання, робота та спілкування з цими людьми приносили мені задоволення та насолоду. Я завжди буду вдячний їм, бо в кожного з них я чомусь навчився.

З найкращими побажаннями
Вадим ДЗЮБАН,
Нью-Йорк