Прес-центр ВНТУ 15.05.2012, 14:50

 

Професор Олексій Азаров і його аспірант Сергій Богомолов перемогли у Всеукраїнському конкурсі «Винахід-2011». Диплом і Кубок винахідники отримали на загальнодержавних урочистостях з нагоди святкування Міжнародного дня інтелектуальної власності

 

 

 

«Винахід року» проводиться Державною службою інтелектуальної власності України задля популяризації винахідницької діяльності серед науково-технічної громадськості України, заохочення роботодавців до впровадження у виробництво результатів інтелектуальної праці. У 2011 році на конкурс подано 291 патент, зокрема 114 винаходів та 177 корисних моделей. Варто зазначити, що 173 патенти (60% від загального обсягу) подано вищими навчальними закладами України.

 

Це вперше за час проведення «Винаходу року» вчені нашого університету стали його переможцями.

 

Директор Інституту інформаційних технологій і комп’ютерної техніки нашого університету, завідувач кафедри обчислювальної техніки, доктор технічних наук, професор Олексій Азаров і його вихованець Сергій Богомолов подали на конкурс свій винахід «Буферний каскад».

 

— У ВНТУ розвивається оригінальний науковий напрям — розробка пристроїв перетворення форм інформації: з аналогової в цифрову і навпаки. Ці пристрої використовуються у різноманітних аналогово-цифрових системах. Приміром, в системах цифрових вимірювань, мобільному зв’язку, в телекомунікаціях, пристроях зв’язку комп’ютерів з об’єктами, в побутовій і в космічній техніці. Цей напрям широко використовується у сучасній електроніці. — Розповідає професор Азаров.

 

Пристрій «Буферний каскад» належить до імпульсної техніки і може бути використаний в аналогово-цифрових перетворювачах і цифрових вимірювальних приладах.

 

Він вирішує задачу створення буферного каскаду, в якому введені нові елементи та зв'язки між ними, що дозволяє підвищити точність роботи за рахунок вирівнювання коефіцієнтів підсилення по струму верхнього і нижнього ярусів підсилювальних каскадів, побудованих на транзисторах різної структури, а також підвищення лінійності за рахунок автоматизації процесу симетрування робочих точок по постійному струму підсилювальних каскадів. Це розширює галузь використання винаходу у різноманітних пристроях імпульсної та обчислювальної техніки, автоматики тощо.

 

Винахід забезпечує точність передачі сигналу на рівні 0,001–0,0015%, має низьку споживану потужність, надійність забезпечується стабільністю параметрів базового вузла пристрою в широкому діапазоні вхідного сигналу і змін навколишнього середовища. На відміну від закордонних аналогів, пристрій за винаходом може бути побудований як на дискретних, так і на мікро- і наноелектронному рівнях, завдяки використанню двотактного принципу дозволяє досягнути високої швидкості і точності обробки сигналів, точність зберігається у широкому діапазоні частот.

 

Переваги пристрою за винаходом досягаються без значних додаткових витрат та складних схемотехнічних рішень.

 

Низька вартість пристрою забезпечує ймовірність його широкого застосування.

 

Цей винахід Азарова і Богомолова не вперше здобуває таке високе поцінування. На VІІ Міжнародному салоні винаходів і нових технологій «Новий час», що проходив під егідою Міжнародної асоціації винахідницьких організацій (IFIA), єдиним від України асоційованим членом якої є наш Вінницький національний технічний університет, «Буферний каскад» отримав срібну медаль.

 

Професор Азаров має майже дві з половиною сотні винаходів. Він не лише учений високого рівня, але й справжній Учитель. Підготував 13 кандидатів наук. Зараз має 5 аспірантів, пошукувача. Через кілька місяців виходить на захист Сергій Богомолов.

 

До речі, Сергій, будучи аспірантом третього року навчання, уже має 102 винаходи:

 

— Мені надзвичайно пощастило з моїм науковим керівником. З Олексієм Дмитровичем зустрічаємось щотижня, аналізуємо напрацьоване. На перших курсах вчитись мені було важкувато, адже мій шкільний рівень підготовки був нижчий, аніж в однокурсників, що закінчили спеціалізовані вінницькі школи. Але мав ціль: не залишатись позаду. Взагалі у житті варт довгострокові цілі ставити перед собою і вперто їх досягати. — Розповідає Сергій. — Для того, хто має хист до точних наук — ВНТУ є найкращим вибором. У нашому університеті прискіплива увага до здібних студентів. Вам не дадуть загубитися чи розслабитися, просто змусять зреалізувати той потенціал, який маєте. В університеті комфортні умови для тих, хто хоче вчитися.

 

Окрім спільних теоретичних досягнень, професор Азаров і аспірант Богомолов мають розробки, які реалізовані в пристроях.

 

У науково-дослідному центрі «Аналогово-цифрові системи» розроблені системи, де реалізовуються їхні рішення, які підкріплені патентами. Це системи активного телерадіомовного моніторингу телевізійних каналів — і супутникових, і кабельних. Використовуються їхні розробки також у системах пошуку корисних копалин.

 

— Дуже люблю займатися науковою роботою. Ще в школі захопився радіотехнікою, робив радіопередавачі, приймачі, підсилювачі. В інституті (закінчив Таганрозький радіотехнічний) спеціальність «інформаційно-вимірювальна техніка», також займався науковою роботою. У 1977 році приїхав до Вінниці, написав кандидатську дисертацію, на початку 1995-го захистив докторську. Вважаю, до наукових досліджень слід активно залучати молодь. Вища школа — це в першу чергу наука. — Посміхається Олексій Дмитрович. — Наукою й живемо!