Прес-центр ВНТУ 03.02.2014, 09:52

 

Сьогодні 3 лютого 90-річний ювілей відзначає доктор технічних наук, професор Іван Кузьмін. Іван Васильович 13 років був ректором Вінницького політехнічного інституту, з якого постав Вінницький національний технічний університет

Подробиці на сайті Міністерства освіти і науки України

 

 

Відомий український вчений у галузі обчислювальної техніки, лауреат Державної премії України, заслужений діяч науки і техніки України, стипендіат Президента України, учасник Великої Вітчизняної війни Іван Кузьмін нині є професором кафедри комп’ютерних систем управління.

 

У 1942 році, додавши рік, добровільно пішов у Червону Армію. Рвався на фронт, але на Захід потрапив тільки в 1944-му. З відзнакою закінчив Військово-повітряну інженерну академію імені професора Жуковського. А згодом ад'юнктуру цієї академії і захистив кандидатську дисертацію.

 

Наукою почав займатися з 2-го курсу академії. Його учителем був заслужений діяч науки і техніки, доктор технічних наук, професор, інженер-полковник Яків Іцхокі.

 

Слухач Кузьмін, складаючи іспит з радіотехніки, розв'язав запропоновану задачу цілком новим, нестандартним способом. Екзаменатор (а ним був саме Іцхокі) запросив працювати у військовому науковому товаристві, котре очолював. Молодий сибіряк не погодився — мовляв, це відволікатиме від головного: навчання. І від спорту, адже входив до складу збірних команд військово-повітряних сил «Жуковки». Але Іцхокі не мав у правилах відступати — таки переконав. І результати з'явилися дуже швидко: ще до закінчення академії Кузьмін напрацював значну частину кандидатської дисертації.

 

Ставши доктором технічних наук, отримав призначення на посаду начальника кафедри Системи підготовки і пуску ракет Харківського вищого інженерного училища ім. маршала Крилова. За сумісництвом був професором, а потім завідувачем кафедри і проректором з науки Харківського інституту радіоелектроніки.

 

У Радянській Армії прослужив 30 років, пройшовши практично всі звання, зокрема інженера-полковника. У 1971 році пішов у запас через хворобу і цілком присвятив себе підготовці наукових і інженерних кадрів для народного господарства, а також науковим дослідженням.

 

«У 1976 році за рішенням ЦК КПУ мене призначили ректором Вінницького політехнічного інституту. Я цілком присвятив себе становленню ВПІ. Були труднощі. Керівництво України відмовилося від фінансування будівництва інституту. Будуйте, мовляв, за рахунок місцевих ресурсів. А ресурсів цих не було. Мінвуз України не лише не надавав достатньої кількості устаткування для наукових і навчальних лабораторій, а й взагалі не мав методики будівництва нових ВНЗ», — згадує Іван Васильович.

 

Багатьом юним обдаруванням допомогла вийти у світ Мала академія наук України. А почалась вона саме з ідеї Івана Васильовича. У 1977 році під керівництвом професора Кузьміна була створена Вінницька МАН.

 

10 років працював головою обласного правління товариства "Знання". 15 років - заступником голови з науки Ради сприяння розвиткові Вінниччини. Був керівником Харківської, потім Вінницької ради з кібернетики і членом бюро цієї ради України і СРСР, членом Президії Ради СРСР з обчислювальної техніки. Тепер входить до складу редколегій чотирьох наукових журналів.

 

У науковій школі професора Кузьміна підготовлено понад 40 докторів наук, понад 100 кандидатів наук.

 

Опублікував понад 600 наукових праць і методичних посібників, з них 33 книги (11 підручників і навчальних посібників, решта — монографії); має близько 100 винаходів, понад 400 наукових статей.

 

Треба зазначити, що вперше саме професором Кузьміним здійснено математичне і фізичне моделювання процесів первинної обробки радіолокаційної інформації. Брав участь у розробці лазерної системи виявлення космічних об'єктів, визначення їх координат, системи корекції місцезнаходження атомних підводних човнів, системи причалювання великовантажних судів і атомоходів до пристані. При впровадженні цих розробок отриманий мільярдний економічний ефект.

 

Нагороджений 30-тьма урядовими нагородами, зокрема орденами Трудового Червоного Прапора, За дружбу між народами, медалями «За бойові заслуги», «За трудову доблесть».

 

«Моє життя відбулося. Однак крапку ставити ще рано. З 16-ти років я пишу літературні твори, а опублікував усього лише три маленькі збірочки сонетів. Можливо, настане час, коли я стану вільнішим, тоді повністю віддамся літературній праці».

 

А нині професор Кузьмін читає лекції студентам, активно спілкується з колегами і щедро ділиться своїм оптимізмом.

 

Докладніше на сайті прес-центру ВНТУ

 

Фоторепортаж Сергія Маркова