Прес-центр ВНТУ 20.03.2014, 20:03

 

Впродовж трьох місяців кандидат технічних наук, доцент кафедри екології та екологічної безпеки Вінницького національного технічного університету Віталій Іщенко стажувався у Дрезденському технічному університеті

 

Подробиці на сайті Міністерства освіти і науки України

 

Доцент Віталій Іщенко проходив стажування у грудні 2013-го – лютому 2014-го в Інституті поводження з відходами та забрудненими ділянками Дрезденського технічного університету. Це стало можливим завдяки фінансовій підтримці Кабінету Міністрів України.

 

 

Дрезденський технічний університет є найбільшим і одним із найстарших технічних університетів Німеччини — тут навчається близько 37000 студентів і працює понад 4000 співробітників.

 

Тут навчається та проходить стажування велика кількість іноземних студентів, викладачів та співробітників. Майже на кожній кафедрі постійно готують дисертації чи проводять наукові дослідження 2-3 іноземці. І керівництво університету наголошує на зростанні кількості іноземних дослідників і надалі.

 

Насамперед вражає те, що в німецьких університетах та й у Німеччині загалом все робиться чітко, надійно, продумано до найменших деталей. Мабуть, у цьому й секрет їхніх успіхів у науковій та інших сферах. Хоча не слід забувати і про серйозну фінансову підтримку з боку держави. Приміром, річний бюджет Дрезденського технічного університету складає близько 0,5 млрд. євро. Для українських університетів – це захмарні суми. Звичайно, значна частка цих коштів залучається університетом за рахунок діяльності наукових підприємств, грантів тощо. Працівники кажуть, що залучення коштів на дослідження в основному відбувається власними силами – державних тематик небагато. Хоча отримати фінансування із промислового сектору набагато простіше, ніж українським університетам. Передусім – завдяки високому рівню матеріально-технічної бази, адже науковці мають можливість використовувати для проведення досліджень найновіше обладнання – атомно-абсорбційні спектрофотометри, хроматографи, мас-спектрометри та багато іншого. Велика кількість технічного обладнання в лабораторіях університету – власного виробництва, що свідчить про високу ефективність впровадження наукових результатів.

 

Вартим уваги є те, що в німецьких університетах майже всі співробітники, окрім частини людей старшого віку, вільно володіють англійською мовою. Це дозволяє їм легко інтегруватись у загальносвітову науку.

 

Під час свого перебування у Дрездені доцент Іщенко досліджував вплив твердих побутових відходів на довкілля шляхом аналізу фізико-хімічних характеристик фільтрату. Співробітники інституту ставились дуже приязно і в усьому радо допомагали, навіть якщо це потребувало перервати їхню роботу на значний час. Також була можливість користуватись величезною сучасною університетською бібліотекою, яка одночасно є головною регіональною бібліотекою.

 

«Оскільки тема моїх досліджень – поводження з твердими побутовими відходами, то я особливу увагу звертав на те, що роблять із відходами у Німеччині. Майже у кожній квартирі (будинку) сортують відходи: є спеціальна ємність для відходів із кількома окремими відділеннями. А біля будинків може знаходитися до 10 (!) різних контейнерів, куди викидаються різні відходи. Наприклад, для скла різного кольору – різні контейнери, для газетного та журнального паперу – також різні контейнери. Хоча є будинки і з простішою системою. Звичайно, не всім німцям це до вподоби, однак їх відмінна риса – їм може щось не подобатись, але вони суворо дотримуються законів» — ділиться враженнями Віталій.

 

Одним із результатів стажування доцента Іщенка також стало налагодження контактів із німецькими колегами щодо можливого обміну студентами та наукової співпраці.

 

«Зокрема, представники нашого університету для поглиблення співпраці запрошені взяти участь у літній екологічній школі, яка відбудеться у 2015 році на базі Дрезденського технічного університету. Крім того, в Інституті поводження з відходами та забрудненими ділянками запевнили, що із задоволенням приймуть на стажування інших наших аспірантів та викладачів. Тож є сподівання на тісну подальшу співпрацю» — підсумував Віталій Іщенко.

 

Докладніше на сайті прес-центру ВНТУ